Tanárszakos kurzusok
Szerves kémia előadás (biológia-X tanárszakos hallgatóknak)
Kötelező tárgy (Biológiatanár* MEd 2. félév)
Félév: tavaszi
Óraszám, kredit: 3 óra előadás (3 kredit)
Oktató: Dr. Láng Emma (tárgyfelelős)
*kivéve biológia-kémia tanárszak
A kurzus célja
A szerves kémiai alapismeretek elsajátítása, a szerves kémiai gondolkodás elősegítése, a (molekuláris) biológiai és biokémiai folyamatok megértéséhez szükséges szerkezeti szempontú szemlélet kialakítása.
Témakörök
- A szerves kémiai tárgya, főbb történeti korszakainak jellemzése. A szénvegyületek csoportosítása, felosztás funkciós csoportok szerint. A kovalens kötés. Elektroneffektusok. Konjugált kötés. Másodlagos kötések (H kötés stb).
- Szénvegyületek négyes, hármas, kettes koordinációs számú szénatommal. Szénvegyületek térbeli ábrázolása, projektív képletek. Szerves vegyületek elnevezése.
- Konstitúció, konfiguráció, konformáció. Az izoméria fajtái, összehasonlítás példák segítségével.
- Kémia reakciók leírása, feltételei. Termokémia. A szerves kémiai reakciómechanizmusok felosztása és terminológiája. A szénvegyületek sav-bázis jellege. Szubsztituciós reakciók. Addició és elimináció (gyökös, nukleofil és elektrofil).
- A telített szénhidrogének nomenklatúrája, kötésrendszere, fizikai és kémiai sajátságai. A telítetlen szénhidrogének nomenklatúrája, kötésrendszere, fizikai és kémiai tulajdonságai.
- Az aromás szénhidrogének nomenklatúrája, csoportosítása és kötésrendszere, az aromás jelleg szerkezeti értelmezése. Az aromás szénhidrogének jellemző kémiai reakciói.
- A halogénezett szénhidrogének nomenklatúrája, csoportosításuk, izomériájuk, fizikai és kémiai tulajdonságai.
- Az alkoholok nomenklatúrája, csoportosítása és fizikai tulajdonságai. Az alkoholok, éterek és a fenol savi jellege, ennek értelmezése a kötésrendszer alapján. Az alkoholok, éterek és a fenol tipikus kémiai reakciói.
- Az oxovegyületek nomenklatúrája, csoportosítása, tulajdonságai, reakciócentrumok. Az oxovegyületek sav-bázis sajátsága, redukciója és oxidációja. Reakciók az oxovegyületek alfa- szénatomján. Nukleofil addiciós-eliminációs reakciók az oxovegyület körében C- és N- nukleofilekkel.
- A karbonsavak nomenklatúrája, felosztása, a funkciós csoport szerkezete, fizikai tulajdonságok. A karbonsavak reakciócentrumai, sav-bázis sajátsága, redukciója és dekarboxilezése. Reakciók a karbonsavak karbonil- és alfa-szénatomján.
- A karbonsavszármazékok csoportosítása, származtatása, nomenklatúrája, relatív reaktivitása. Karbonsavszármazékok hidrolizise, alkoholizése és reakciója aminokkal. Claisen-kondenzáció. Aminosavszármazékok redukciója.
- A szénhidrogének N-tartalmú származékai, csoportosítás, nomenklatúra. A nitrovegyületek szerkezete, fizikai tulajdonságai és savi jellege. Az aminok szerkezete, fizikai tulajdonságai, sav- bázis jellege. Az aminok alkilezése, acilezése. A savamidok elektronszerkezete, fizikai tulajdonságai, sav-bázis jellege és redukciója.
- Kéntartalmú vegyületek, csoportosítás, nomenkaltúra. A kéntartalmú vegyületek szerkezete, fizikai tulajdonságai. S-acilezés, alkilezés. Foszfortartalmú szerves vegyületek szerkezete, fizikai tulajdonságai, reakciók.
- Heterociklusos vegyületek alaptípusai. A pirrol, a piridin aromás jellege. A Wöhler izomerizáció.
- Az imidazol, a pirimidin és a purin reaktivitása. Purin szintézise.
Számonkérés és értékelés
A szorgalmi időszakban zárthelyi dolgozatok, melyekkel megajánlott jegy kapható; a vizsgaidőszakban írásbeli és szóbeli részből álló kollokvium (ötfokozatú értékelés).